wordpress hosting review at Inmotion

2 września br. w Siedlcach Przedstawiciele Władz Miasta i Szkół czytali „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.
Andrzej Duda, inaugurując Narodowe Czytanie powiedział, że dziś możemy odbierać "Wesele" optymistycznie, ponieważ wiemy, że wkrótce odrodziła się wolna Polska, co było dowodem na to, że Polacy potrafili się zjednoczyć. Prezydent dodał, że dzisiaj można dyskutować, na ile to "Wesele" obudziło tę potrzebę wspólnoty, a na ile ona istniała i istnieje w Polakach. 

W tum wyjątkowym wydarzeniu wzięły udział dwie polonistki, p. Anna Algawam i p. Joanna Wojtkowska-Śpiewak.  Narodowe Czytanie zainaugurował prof. dr hab. Zbigniew Karczmarzyk, Prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Wystąpili również goście z miasta Dasing z Bawarii w Niemczech, którzy z podziałem na role w swoim ojczystym języku odczytali jedną scenę. Mieliśmy okazję wysłuchać również interpretacji dzieła Wyspiańskiego w wykonaniu p. Anny Algawam.

Każdy przyniesiony egzemplarz „Wesela” wzbogacił się o pamiątkową pieczęć.

Czytanie w Pałacu Ogińskich zorganizował Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.  Przeczytanie całego dzieła zajęło niemal pięć godzin, a czytanych fragmentów mogli wysłuchać wszyscy przybyli goście.

Tekst i zdjęcia: Joanna Wojtkowska-Śpiewak

   
  • Dziennik elektroniczny
  • Siedlce
  • UPH
  • MEN
  • MKO
  • Powrót z U
  • Podlasie24.pl
  • Kozak Druk
  • PKP PLK
  • PKP Intercity
install Joomla to Inmotion
   
© Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach

Logowanie