plakat kolejówka web1k

   

Celem wyprawy w dniach 15-16.04.2019 r uczniów klasy IIIdT ZSP 6 Siedlce kierunek — transport kolejowy była stacja PKP w Rogowie. W miejscowości tej uczniowie pod opieką nauczyciela Czesława Mojskiego zwiedzili Skansen Muzeum Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała, Doświadczalny Zakład Przyrodniczo-Leśny SGGW-AR, Arboretum leśnego ogrodu botanicznego, Alpinarium, ogrodu roślin skalnych, zielonych, wodnych i błotnych oraz Muzeum Lasu i Drzewa. Na terenie Skansenu Muzeum Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała znajduje się zabytkowy tabor, począwszy od lokomotyw, poprzez wagony, parowozy, pług odśnieżny czy ambulans pocztowy z 1930 roku. Niektóre wagony są już mocno nadgryzione przez ząb czasu, a niektóre wyglądają, jakby zaraz miały ruszyć w drogę. Do wielu z nich można wsiąść do środka, przejść się starymi wagonami, obejrzeć oryginalne wyposażenie i oznaczenia. Interesujące są tablice opisujące poszczególne wagony, ich funkcję i historię kolej wąskotorowej. Zwiedzanie tego miejsca było dla nas możliwością zobaczenia, jak wyglądał tabor i jak wyglądało podróżowanie ponad 100 lat temu.

Następnie poszliśmy na spacer po leśnych ścieżkach. Maszerowaliśmy wśród drzew i krzewów, a o tym, że jesteśmy w arboretum, przypominała nam Pani Przewodnik, tabliczki informacyjne przy poszczególnych roślinach i mapki. Arboretum w Rogowie to przepiękny, liczący 54 ha park powstały w 1923 r. Rosną tu unikatowe gatunki drzew i krzewów. W Muzeum Lasów i Drewna obejrzeliśmy ponad 250 okazów ptaków, około 50 okazów ssaków, kolekcję poroży oraz ekspozycję nietoperzy i owadów. Pobyt w Rogowie to doskonała lekcja historii kolei i transportu oraz pokory dla przyrody.

   
© 2019 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach

Logowanie