Miło nam poinformować, że Paulina Celińska-Janowicz, uczennica klasy 1c - pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego pani Małgorzaty Remiszewskiej — zdobyła główną nagrodę w II Miejskim Konkursie Kaligraficznym „Sztuka pisania” w kategorii: szkoły ponadgimnazjalne. Gala konkursu odbyła się 15.05.2019 r. w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

   Kaligrafia  (gr. καλλιγραφία od καλὸς 'piękny' i γρᾰ́φειν 'pisać')  to sztuka starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie. Dzisiaj, kiedy piszemy na klawiaturach komputerów albo smartfonów, sztuka pisania ręcznego zanika. Ręcznego pisania nic nie jest w stanie zastąpić. Niezmiennym pozostaje fakt, że nasz styl i charakter pisma  świadczy o nas samych. Dlatego należy pielęgnować sztukę pisania. Kaligrafia uczy cierpliwości, staranności i pokory. To cnoty, których nam w dzisiejszym zabieganym świecie bardzo brakuje.

   Naukowcy potwierdzili również, że lepiej zapamiętujemy informacje, kiedy notujemy je ręcznie. Poza tym z ręcznego pisma można wyczytać temperament autora. Pamiętajmy, że to jedna z tych umiejętności, która jest naszą wizytówką.

   Paulinie serdecznie gratulujemy sukcesu, a wszystkich zachęcamy do szlifowania umiejętności kaligraficznych.

Tekst: M.Remiszewska

 

   
© 2019 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach

Logowanie