W I semestrze klasa 3cT pod opieką Pani Joanny Wojtkowskiej-Śpiewak realizowała projekt edukacyjny. Trwało to 6 tygodni, a efekty tej pracy można było zobaczyć podczas jednej z lekcji języka polskiego. Podczas prezentacji uczniów, gościem specjalnym była Pani wicedyrektor Monika Kowalczyk.

Jedna z grup, w składzie 4 osób, przedstawiła temat:  „Potrawy w Lalce”.  Uczniowie przygotowali główne dania, które napotkali w trakcie czytania książki. Pojawiły się takie potrawy jak: rosół, befsztyk, ryba czy też chłodnik. Zostały przytoczone cytaty z powieści nawiązujące do pojawiających się potraw. Uczniowie z całej klasy, jak i nauczyciele mogli skosztować przygotowanych dań.

Kolejna grupa zaprezentowała temat „Motyw kolei w Lalce”. Chłopcy z klasy o profilu technik transportu kolejowego przedstawili prezentację, na której zostały opisane wydarzenia  w lekturze mające miejsce na stacjach kolejowych czy też w pociągu. Wybrany temat idealnie pasował do kierunku, na jakim jest klasa.

Następna grupa przedstawiła temat: „Warszawa  śladami Wokulskiego”. Uczennice zobrazowały  każde z miejsc, występujące w powieści i samodzielnie przygotowały mapę. Zostały przytoczone fragmenty z książki, opisujące przedstawiane miejsce. Warszawa została pokazana w taki sposób, aby każdy z obecnych kojarzył dane miejsca, będąc w tym mieście.

Ostatnia grupa przygotowała grę planszową na podstawie „Lalki” Prusa. Przedstawiono zasady i odbyła się rozgrywka. Reprezentanci grupy zadawali pytania każdej z uczestniczek, która po dobrze udzielonej odpowiedzi poruszała  się o konkretną liczbę pól. Wygrana osoba została nagrodzona bardzo dobrą oceną z języka polskiego.

Wszyscy uczniowie aktywnie brali udział w projekcie, co zostało docenione przez nauczyciela. Taki sposób prowadzenia lekcji daje możliwość zapamiętania większej ilości szczegółowych informacji z omawianej lektury.

Kamila Zając
uczennica klasy IIIc