Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach

Technik budownictwa kolejowego

Informacje o zawodzie:

Technik budownictwa kolejowego organizuje prace związane z budową, remontami oraz utrzymaniem prawidłowego stanu kolejowych dróg oraz obiektów inżynieryjnych. Zapewnia właściwy stan techniczny torów, podsypki, szyn wraz z rozjazdami i złączkami. Odpowiada za ciągłość pracy bocznicy. Dobiera, montuje i demontuje urządzenia linii kolejowych, stanowiących wyposażenie mostów o małej rozpiętości. Kieruje robotami budowlanymi obiektów, organizuje ich przebieg z uwzględnieniem gospodarki materiałowej i sprzętowej. Kontroluje jakość wykonania robót budowlano–montażowych. W przypadku awarii, wypadków czy klęsk żywiołowych podejmuje działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w zakresie prowadzenia ruchu kolejowego. Sporządza kosztorysy kolejowych robót drogowo–mostowych.

Uzasadnienie potrzeby kształcenia:

Rynek usług kolejowych w przeszłości pozostawał w stagnacji, co spowodowało wytworzenie się tzw. luki pokoleniowej i wzrastający deficyt pracowników kolei. Obecnie w związku z intensywnym rozwojem ruchu szynowego, budową nowych i modernizacją istniejących linii kolejowych trend ten się odwraca. Zapotrzebowanie na techników budownictwa kolejowego w większości województw jest stabilne, a w niektórych wręcz są pilnie poszukiwani.

Technik budownictwa kolejowego bez doświadczenia najczęściej może podjąć pracę w miejscu praktyk, odbywanych w trakcie edukacji. Może znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach świadczących usługi budowlano–remontowe na rzecz kolei, jednostkach badawczych kolejnictwa, biurach projektów dróg i mostów kolejowych. Po zdaniu matury może kontynuować naukę na studiach wyższych na dowolnie wybranym kierunku technicznym, a zwłaszcza takim, który wiązałby się z szeroko pojętą branżą kolejową np. logistyka i technologia transportu kolejowego, transport kolejowy, inżynieria lądowa (specjalizacja: budowy na potrzeby kolejnictwa) czy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym.

Absolwent kierunku:

Organizuje, koordynuje i prowadzi roboty związane z budową i utrzymaniem dróg kolejowych. Kontroluje stan techniczny dróg kolejowych. Podejmuje działania zapewniające bezpieczeństwo prowadzenia ruchu kolejowego w przypadku awarii, wypadku lub klęsk żywiołowych. Prowadzi dokumentację dotyczącą utrzymania dróg kolejowych. Organizuje, koordynuje i prowadzi roboty związane z budową i utrzymaniem kolejowych obiektów inżynieryjnych. Kontroluje stan techniczny kolejowych obiektów inżynieryjnych. Prowadzi dokumentację dotyczącą utrzymania kolejowych obiektów inżynieryjnych. Sporządza kosztorysy robót drogowo-mostowych.

Praktyki: PKP PLK

Współpraca z Collegium Mazovia Innowacyjną Szkołą Wyższą – kierunek budownictwo drogowe, budownictwo ogólne.

Kwalifikacje:
• TKO.03- organizacja robót związanych
   z budową i utrzymaniem dróg kolejowych
• TKO.04-organizacja robót związanych
   z budową i utrzymaniem kolejowych obiektów inżynieryjnych oraz podstawy kosztorysowania

Przedmioty punktowane przy naborze:
• język polski, język obcy,
• matematyka, geografia

Przedmioty rozszerzone:
• matematyka, geografia

Języki obce:
• język angielski, język niemiecki lub rosyjski

Informacje dodatkowe:
• uczniowie klasy 3 i 4 odbywają praktykę zawodową w PKP PLK

Absolwent kierunku:
• organizuje, koordynuje i prowadzi roboty związane z budową i utrzymaniem dróg kolejowych,
• kontroluje stan techniczny dróg kolejowych,
• podejmuje działania zapewniające bezpieczeństwo prowadzenia ruchu kolejowego
• prowadzi dokumentację dotyczącą utrzymania dróg kolejowych,
• organizuje, koordynuje i prowadzi roboty związane z budową i utrzymaniem kolejowych obiektów inżynieryjnych,
• kontroluje stan techniczny kolejowych obiektów inżynieryjnych,
• prowadzi dokumentację dotyczącą utrzymania kolejowych obiektów inżynieryjnych,
• sporządza kosztorysy robót drogowo-mostowych.

Absolwent może pracować:
• przedsiębiorstwach zarządzających infrastrukturą kolejową,
• przedsiębiorstwach zajmujących się naprawą, budową i modernizacją infrastruktury kolejowej,
• przedsiębiorstwach dysponujących taborem tramwajowym, trolejbusowym i składami METRO,
• przedsiębiorstwach budowlano–montażowych, w których wykonywane są roboty torowe i mostowe,
• jednostkach badawczych kolejnictwa,
• biurach projektów dróg i mostów kolejowych,
• we własnej działalności gospodarczej.
Współpraca i patronaty:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6