Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6 w Siedlcach

Akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Dnia 30 kwietnia 2024 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Młodzież, dyrekcja i nauczyciele uczcili święto będące symbolem największych narodowych tradycji.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, a następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły Monika Kowalczyk. Uroczystość przybliżyła młodzieży wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji (pierwszej w Europie, a drugiej na świecie).  Wszyscy w skupieniu i z powagą wysłuchali tekstów, pieśni patriotycznych oraz obejrzeli krótki filmu edukacyjny Jan Matejko. Konstytucja 3 Maja  udostępniony przez Narodowe Centrum Kultury.

Tego dnia młodzież przypomniała również o innym święcie państwowym - Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowionym przez Sejm w 2004 roku, które obchodzimy  w całym kraju 2 maja.

Dzięki takim uroczystościom dyrekcja szkoły oraz grono pedagogiczne dążą do kształtowania postaw patriotycznych i wychowania w polskości. Dla samych uczniów była to kolejna, cenna lekcja historii i patriotyzmu.

Cieszmy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą  wywiesić i patrzeć na polską flagę, śpiewać hymn z dumnie podniesioną głową.