Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach

Branżowa szkoła I stopnia Mechanik pojazdów kolejowych

Informacje o zawodzie:

Zawód mechanik pojazdów kolejowych jest zawodem z przyszłością poszukiwanym na rynku pracy . Po uzyskaniu certyfikatu kwalifikacji zawodowych TKO.09. Wykonywanie robót związanych z utrzymaniem i naprawą pojazdów kolejowych zatrudniony jest przy przeglądach i naprawach taboru kolejowego, maszyn i urządzeń na nim zainstalowanych w celu zapewnienia bezawaryjnej pracy tych urządzeń oraz bezpieczeństwa ruchu pociągów. Wykonuje naprawy urządzeń zainstalowanych w taborze trakcyjnym.
Po zdobyciu doświadczenia zawodowego i dodatkowych kwalifikacji może zostać maszynistą pojazdów trakcyjnych.

Uzasadnienie potrzeby kształcenia:

Zdobywanie wiedzy na kierunku mechanik pojazdów kolejowych jest realizowany na wniosek i we współudziale ze spółkami kolejowymi PKP Intercity S.A. i PKP Cargo S.A. Spółkom zależy by po zakończeniu nauki uczniowie realizujący kształcenie dualne w ramach tego kierunku znaleźli u nich zatrudnienie na stanowiskach rzemieślnik i mechanik. W obecnej chwili stanowiska te należą do grupy najbardziej zagrożonych brakiem sukcesji. Uczniowie otrzymują wiedzę od doświadczonych pracowników. Spółki oferują uczniom tego kierunku możliwość korzystania z ulg przejazdowych przysługujących pracownikom spółek co usprawni dojazd uczniów na zajęcia.

Absolwent kierunku:

Naprawia, regeneruje, uruchamia części maszyn i urządzeń pojazdów kolejowych. Dokonuje montażu maszyn i urządzeń. Diagnozuje elementy części maszyn i urządzeń taboru kolejowego. Wykonuje pomiary i odczytuje plany schematyczne urządzeń taboru kolejowego.

Absolwent może pracować:

W kolejowych spółkach przewozowych, w zakładach naprawczych taboru szynowego. W zakładach produkujących tabor kolejowy na stanowisku:
rzemieślnik, rewidenta taboru kolejowego, maszynisty pojazdów trakcyjnych ( po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji ).

Praktyki:

PKP Intercity, PKP Cargo

Kwalifikacje:
• TKO.09- Wykonywanie robót związanych
   z utrzymaniem i naprawą pojazdów kolejowych

Przedmioty punktowane przy naborze:
• język polski, język obcy,
• matematyka, technika

Języki obce:
• język angielski

Informacje dodatkowe:
• uczniowie odbywają praktyki zawodowe
  w PKP Intercity i PKP Cargo
  w pierwszej klasie jeden dzień w tygodniu,
  w klasie drugiej dwa dni w tygodniu,
  w klasie trzeciej trzy dni w tygodniu.

Absolwent kierunku:
• pracuje przy instalacji, montażu, uruchamianiu
  i naprawie częsci, maszyn i urządzeń
  w pojazdach kolejowych

Absolwent może pracować:
• w przedsiębiorstwach przewozowych kolejowych (np. PKP Intercity)
• w przedsiębiorstwach produkujących tabor kolejowy
• w zakładach naprawczych taboru kolejowego

Stypendia dla najlepszych uczniów.
Możliwość zatrudnienia w PKP.
Współpraca:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6