Klasa 3c w Toruniu

W dniach 27 – 28 kwietnia 2023 odbyła się wycieczka klasy 3c do Torunia – miasta zwanego Perłą Północy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Domu Mikołaja Kopernika – najsłynniejszego mieszkańca Torunia. Uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą życia wielkiego astronoma oraz odkryć historię astronomii od czasów najdawniejszych po współczesność, na koniec obejrzeli film „Wszechświat”.

Kolejnym punktem było zwiedzanie wraz z przewodnikiem toruńskiej Starówki. Przemieszczając się po uroczych uliczkach Starego Miasta uczniowie mogli podziwiać gotyckie budowle m.in. Ratusz Staromiejski (obok którego znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika oraz fontanna Flisaka), Krzywą Wieżę, Dwór Artusa, Katedrę Świętych Janów. Przy Rynku Staromiejskim uczniowie odwiedzili sympatycznego osiołka, którego rzeźba nawiązuje do stosowanych w Toruniu, oczywiście w przeszłości kar za drobne i cięższe przewinienia.

Spacer ulicami Starego Miasta był również wprowadzeniem do udziału w toruńskiej grze miejskiej, w której zadaniem uczestników jest rozwiązywanie zagadek i łamigłówek związanych z tradycjami, legendami i historią miasta. Udział w grze był dla młodzieży okazją doskonalenia umiejętności logicznego myślenia, integracji klasy oraz spędzenia czasu w aktywny sposób.

Drugi dzień pobytu w Toruniu rozpoczął się od zwiedzania Żywego Muzeum Piernika, w którym uczniowie poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem pierników oraz przy pomocy tradycyjnych narzędzi mogli samodzielnie je zrobić. Po warsztatach piernikowych przyszedł czas na zwiedzanie wraz z przewodnikiem ruin Zamku Krzyżackiego – jednej z najstarszych budowli w mieście.

W programie wycieczki nie mogło zabraknąć zwiedzania toruńskiego Planetarium – jednej z największych atrakcji miasta. Oprócz pobytu w głównej sali projekcyjnej pod kopułą uczniowie zobaczyli Geodium – interaktywną salę poświęconą Ziemi, gdzie w centrum znajduję się podświetlony, ruchomy model kuli ziemskiej. Dopełnieniem był pobyt w interaktywnej i multimedialnej bazie kosmicznej Mars, gdzie uczniowie mogli wcielić się w członków załogi.

Na koniec pobytu w Toruniu uczniowie zwiedzili Niewidzialny Dom – jedno z pięciu tego typu miejsc na świecie, który pokazuje świat wyłączając zmysł wzroku. Zwiedzanie odbywa się w całkowitej ciemności w obecności przewodnika (osoba niewidoma). Ta wizyta wzbudziła wiele emocji, pozwoliła wszystkim uświadomić, jakie przeciwności muszą na co dzień pokonać osoby niewidome, z jakimi trudnościami się zmierzyć.

Wycieczka była bardzo udana, pozostawiła wiele niezapomnianych wrażeń. Dzięki niej uczniowie klasy 3c mogli wzmocnić więzi koleżeńskie. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy, musieliśmy pożegnać Toruń i udać się w drogę powrotną do domu.

Opiekunowie: p.Barbara Wierzejska, p.Marzena Suchożebrska