Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Trzeciego grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych(ang. International Day of Persons with Disabilities), który został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa. Obchody tego święta są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyści płynące z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Również w naszej szkole obchodziliśmy ten ważny dzień, ponieważ jego idea jest nam szczególnie bliska, gdyż do szkoły uczęszczają niepełnosprawni uczniowie. Przygotowaliśmy szereg działań, które towarzyszyły temu wyjątkowemu dniu. Uczniowie klas 4cp, 4dp, 3a i 1a mogli uczestniczyć w warsztatach pt. ŚWIADOMOŚĆ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI, przygotowanych przez Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami z UPH w Siedlcach.

Obejrzeliśmy także scenkę przygotowaną przez osoby niepełnosprawne, które uświadomiły nam, że mimo pewnych różnic, wszyscy jesteśmy tacy sami.

Obchody święta były widoczne także na korytarzach szkoły, na których widniały nie tylko plakaty wykonane przez uczniów klas graficznych, ale także okolicznościowa gazetka. Dzięki nim nasi podopieczni mieli możliwość zapoznania się z poradnikiem savoir-vivru wobec osób z niepełnosprawnością.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to dzień jedności. Święto członków naszych rodzin, przyjaciół, znajomych, sąsiadów, z którymi widzimy się każdego dnia. Sygnalizuje nam ono, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my, że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami. Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo o integrację. Każdego dnia uczymy się jej, uczymy się pamiętać o sobie nawzajem, więcej dostrzegać i rozumieć. Pamiętajmy o niepełnosprawnych nie tylko w ich święto, ale każdego dnia. Postarajmy się, żeby czuli się z nami akceptowani, taktujmy ich, jak byśmy chcieli, żeby nas traktowano.

Członkowie Zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogiczne