Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach

Aktualności

Pod pomnik marsz! Święto Patrona Szkoły

14 marca 2023 roku w naszej szkole po raz kolejny obchodzone było Święto Patrona. Z tej okazji uczniowie z klasy 3a (Magdalena Adamiak, Wiktor Dziewulski, Przemysław Rytel) oraz z klasy 4a (Piotr Wasilczuk) pod kierunkiem Anny Poniatowskiej przygotowali akademię. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem gen. Józefa Bema przy szkole w 229. rocznicę urodzin Bema. Zgromadzona pod pomnikiem społeczność szkolna usłyszała o zasługach gen. Józefa Bema oraz o wydarzeniach mniej znanych z jego życia. Kim był Patron naszej szkoły?

Generał Józef Bem (1794-1850) był strategiem, inżynierem wojskowym, artylerzystą oraz twórcą pierwszych wojsk rakietowych w wojsku polskim. Zapisał się on w naszej pamięci jako bohater narodu polskiego, węgierskiego i tureckiego. Jest dla nas wzorem Polaka – patrioty, żołnierza i uczciwego człowieka. Był wybitnym teoretykiem wojskowym. Uczestniczył w kampanii 1812 roku. W powstaniu listopadowym w 1831 roku szczególnym bohaterstwem wykazał się w bitwie pod Iganiami, Ostrołęką oraz w obronie Warszawy. W okresie Wiosny Ludów kierował powstaniem w Wiedniu, następnie został naczelnym wodzem powstania węgierskiego w latach 1848-1849. Po upadku powstania przekroczył granicę Imperium Osmańskiego. Po konwersji na islam został feldmarszałkiem armii tureckiej. W 1850 r. wsławił się obroną Aleppo. Tam też zmarł. Jego prochy z najwyższymi honorami sprowadzono do Polski i pochowano w Tarnowie w 1929 r. Patronem naszej szkoły jest od 1964 roku.

 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6
im. gen. Józefa Bema w Siedlcach 

ul. Chopina 10, 08-110 Siedlce    www.zsp6siedlce.pl

 

tel. / fax (+48) 25 794 35 12
sekretariat@zsp6siedlce.pl