TRAKO 2021

Uczniowie klasy 3cg i 3cp z panią dyrektor i nauczycielami przedmiotów zawodowych w dniu 24.09.2021 r. uczestniczyli 14. Międzynarodowych Targach Kolejowych w Gdańsku. W tym roku było to największe wydarzenie branży transportowej w Europie.

Dzień naszego pobytu był  Dniem  Edukacji i Kariery i  należał do pracodawców i ich potencjalnych pracowników.

Uczniowie szkół średnich mieli możliwość bezpośrednich rozmów, zasięgnięcia informacji od firm uczestniczących w targach. Podczas całego dnia można było wziąć udział w spotkaniach, prelekcjach i warsztatach.

Nasi uczniowie uczestniczyli między innymi w spotkaniu  „100 pytań do… PKP Intercity bez tajemnic – gdzie odbyły się wystąpienia przedstawicieli poszczególnych zawodów : front-line (konduktor/kierownik pociągu, kasjer), maszynista, zawody techniczne (np. mistrz, rewident).

Dużym zainteresowaniem cieszyła się  – stacja zawodów, gdzie można było obejrzeć elementy wyposażenia warsztatów utrzymania taboru (narzędzia, przyrządy itp.) lub wyposażania pracowników poszczególnych grup zawodowych. Wystawiono  aktualnie użytkowane sprzęty, jak również używany kiedyś.  Uczniowie mieli możliwość dotknąć, a nawet spróbować obsługiwać niektóre z nich, co przyniosło im wielką frajdę.  Duże wrażenie zrobiła wystawa najnowocześniejszych pojazdów kolejowych ( np. lokomotywy wodorowej, hybrydowego składu  pociągu, składu REGIOJET, wagonu COMBO,  wagonu do przewozu wojska, sprzętu używanego przy modernizacji nawierzchni itp.).

Urszula Aksiuto