Więzienie - stracony czas

Profilaktyka to edukacja mająca na celu zapobieganie zachowaniom ryzykownym oraz trudnym sytuacjom, jakie mogą pojawić się w życiu młodzieży. Taką profilaktykę kształtowaliśmy podczas zajęć edukacyjnych w Zakładzie Karanym w Siedlcach.

Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w dniach 17 i 18 października 2022r. w zajęciach profilaktycznych zorganizowanych w Zakładzie Karnym Siedlce, w ramach kolejnej edycji programu edukacyjno-profilaktycznego „Więzienie - stracony czas” realizowanej w roku szkolnym 2022/2023.

Uczniowie zostali zapoznani z podstawową terminologią dotyczącą odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz odbywania kary pozbawienia wolności. Poznali strukturę organizacyjną Służby Więziennej, zadaniami stawianymi przed wspomnianą formacją mundurową i specyfiką pracy w Służbie Więziennej. W dalszej części zajęć uczniowie mieli możliwość obejrzenia części terenu Zakładu Karnego wraz z polami spacerowymi, na których mieli możliwość “odbycia spaceru”. Zwiedzili też salę widzeń i świetlicę.

Obserwowana przez uczniów więzienna rzeczywistość, dźwięk zamykających się krat, przeszukanie na wejściu bardzo przemawiają do myślenia młodego człowieka wywołując w nim refleksję dotyczącą realnej możliwości znalezienia się w warunkach izolacji więziennej. Może to nastąpić w przypadku niewłaściwych wyborów życiowych. Dzięki zajęciom organizowanym na terenie siedleckiej jednostki penitencjarnej młodzież ma szansę przekonać się jakie konsekwencje pociągnie za sobą nierozważne zachowanie.

Organizator:
Monika Łopuska - pedagog szkolny