Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6 w Siedlcach

Aktualności

Branżowe Centra Umiejętności w Siedlcach - konferencja

Dnia 03.10.2023 r. odbyła się konferencja pt. „Kreowanie sieci współpracy biznesu z systemem edukacji w warunkach funkcjonowania Branżowych Centrów Umiejętności (BCU) w Siedlcach” zorganizowana przez Andrzeja Sitnika – Prezydenta Miasta Siedlce, Monikę Kowalczyk - Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach oraz Małgorzatę Szymaniuk-Kruk - Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Siedlcach.

O założeniach funkcjonalności Branżowego Centrum Umiejętności PKP Intercity, Związku Pracodawców Kolejowych oraz ZSP nr 6 w Siedlcach w dziedzinie: Interoperacyjność systemu kolei oraz o obszarach włączenia się przedsiębiorców w sieć współpracy mówiła Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach Monika Kowalczyk.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach to szkoła, która przygotowuje uczniów do pracy w zawodach, w Technikum nr 6 kształcimy w zawodach: technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik geodeta, technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik pojazdów kolejowych, technik budownictwa kolejowego. W Branżowej Szkole I stopnia nr 6 kształcimy w zawodzie: mechanik pojazdów kolejowych. Większość to zawody kolejowe, dlatego popularna nazwa szkoły, która funkcjonuje to Kolejówka. Cieszę się, że na dzisiejszej uroczystości obecni są przedstawiciele firm, spółek, z którymi współpracuje siedlecka Kolejówka. Dzięki wsparciu firm, spółek, przyszłych pracodawców kształcenie zawodowe młodzieży przynosi efekty. Uczniowie po ukończonej szkole podejmują pracę w wyuczonych zawodach u pracodawców, u których wcześniej nabywają praktyczną wiedzę zawodową. Jako dyrektor siedleckiej Kolejówki cieszę się, że kształcenie zawodowe w szkole nadal się rozwija, a uczniowie szkoły będą mogli podnosić kwalifikacje zawodowe w Branżowym Centrum Umiejętności, bowiem przy siedleckiej Kolejówce zostanie utworzone Branżowe Centrum Umiejętności PKP Intercity Związku Pracodawców Kolejowych oraz ZSP nr 6 w Siedlcach. BCU w dziedzinie Interoperacyjność systemu kolei. To przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie podmiotów:

Miasta Siedlce pełniącego funkcję lidera przedsięwzięcia i będącego organem prowadzącym siedleckiej Kolejówki.

Związku Pracodawców Kolejowych – podmiotu branżowego.

Spółki PKP Intercity, która od wielu lat współpracuje z siedlecką Kolejówką i wspiera kształcenie w zawodach kolejowych.
Celem Branżowego Centrum Umiejętności PKP Intercity Związku Pracodawców Kolejowych oraz ZSP nr 6 w Siedlcach jest kształcenie kadr sektora kolejowego. Utworzenie BCU obejmuje budowę obiektu BCU wraz z zagospodarowaniem terenu oraz kompleksowym wyposażeniem obiektu. Obiekt będzie całkowicie dostoswany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Branżowe Centrum Umiejętności będzie zaawansowanym technologicznie ośrodkiem kształcenia, szkolenia i egzaminowania kadr w branży transportu kolejowego w dziedzinie interoperacyjność systemu kolei. BCU przygotowywać będzie kadry do czterech zawodów: technik transportu kolejowego, technik pojazdów kolejowych, technik elektroenergetyk transportu szynowego, mechanik pojazdów kolejowych. Branżowe Centrum Umiejętności PKP Intercity Związku Pracodawców Kolejowych oraz ZSP nr 6 w Siedlcach to rozwiązanie, które pozwoli nie tylko zachęcić uczniów do wyboru ścieżki kariery na kolei, lecz także przekwalifikować osoby z innych zawodów, zwłaszcza tych pośrednio związanych z transportem kolejowym. Uczniowie, studenci, dorośli będą mogli ukończyć kursy zawodowe i uzyskać kwalifikacje, a następnie potwierdzić je zewnętrznym egzaminem.

BCU PKP Intercity Związku Pracodawców Kolejowych oraz ZSP nr 6 w Siedlcach zostanie wpisane do systemu oświaty do 31.12.2024 r. Po włączeniu BCU do systemu nastąpi rozpoczęcie jego działalności edukacyjnej. Branżowe Centrum Umiejętności będzie nowym rodzajem placówki umożliwiającej uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

W BCU zostanie przeszkolonych do dnia 30.06.2026 r. 460 osób, w tym: 320 osób dorosłych, 92 osoby młode (uczniowie, studenci), 48 nauczycieli kształcenia zawodowego. Wsparcie funkcjonowania BCU przez PKP Intercity oraz Związek Pracodawców Kolejowych będzie obejmowało realizację działań w obszarze edukacyjno-szkoleniowym, integrująco-wspierającym, innowacyjno-rozwojowym, doradczo-promocyjnym oraz działalności w zakresie zadań dodatkowych: współpracy z instytutami i ośrodkami badawczymi, m.in. w rozwoju umiejętności w danej dziedzinie, organizowaniu turniejów lub olimpiad tematycznych dla uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe związane z dana˛ dziedzina˛ lub branżowych konkursów umiejętności, współorganizowaniu eliminacji do konkursów umiejętności zawodowych Euroskills lub Worldskills, prowadzeniu doradztwa walidacyjnego dla osób dorosłych z zastosowaniem metody bilansu kompetencji.

Kształcenie odbywać się będzie w pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt.

W związku z zaplanowanymi szkoleniami w wymiarze 1881 godzin, PKP Intercity jako partner projektu, oddeleguje do BCU pracowników merytorycznych, którzy będą odpowiadać za opracowanie programów szkoleń oraz prowadzenie zajęć. W tym zakresie PKP Intercity będzie wspierane przez Związek Pracodawców Kolejowych. Uczestnicy kursów i szkoleń po ich zakończeniu otrzymają branżowy certyfikat umiejętności lub zaświadczenie o ukończeniu szkolenia branżowego, które będą certyfikowane przez ZPK oraz BCU. Dzięki zaangażowaniu kadry z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem będzie zapewniana wysoka jakość szkoleń i kursów.

Tabor w Polsce jest sukcesywnie rozbudowywany i coraz bardziej nowoczesny. Zatrudnianie młodych osób jest kluczowym celem spółek kolejowych produkcyjnych jak i pasażerskich, bo większość wykwalifikowanej kadry to ludzie w wieku dojrzałym. Zapotrzebowanie na pracowników w zawodach: technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik pojazdów kolejowych, mechanik pojazdów kolejowych na krajowym i wojewódzkim rynku pracy jest duże.

Wiedzę z zakresu transportu kolejowego w Polsce można zdobywać w 6 zawodach w technikach oraz 2 zawodach w branżowych szkołach I stopnia. Cieszę się, że w zawodach z zakresu transportu kolejowego kształcą się uczniowie siedleckiej Kolejówki, uczniowie Technikum nr 6 i Branżowej Szkole I stopnia nr 6.

Z prowadzonych przez Urząd Transportu Kolejowego analiz wynika, że w 2031 r. na kolei powinno być zatrudnionych około 22 tys. maszynistów. Mając na uwadze odejścia pracowników z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego lub innych przyczyn zdrowotnych,   a także wzrost pracy eksploatacyjnej, oznacza to konieczność zatrudnienia minimum 16 tys. nowych maszynistów. Należy mieć na uwadze, że jest to tylko jeden z szeregu zawodów, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo oraz regularność przewozów kolejowych. Ponad 43% spośród wszystkich osób zatrudnionych na stanowiskach związanych z transportem kolejowym to pracownicy w wieku dojrzałym. Braki kadrowe mogą powodować realne problemy w zakresie utrzymania pracy eksploatacyjnej na oczekiwanym poziomie, przy zachowaniu rentowności przewozów kolejowych.

Część absolwentów po zakończeniu kształcenia w zawodach kolejowych kontynuuje proces edukacji w szkołach wyższych. Szkoły techniczne oraz branżowe będą kształcić uczniów w zawodach kolejowych. Mogą jednak nie być w stanie przygotować wystarczającej liczby osób do pracy na kolei. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera wciąż mało upowszechniona w branży transportu kolejowego formuła kształcenia ustawicznego jaką są kwalifikacyjne kursy zawodowe, dzięki którym również osoby dorosłe mogą uzyskać takie same kwalifikacje, jakie uczniowie nabywają w systemie szkolnym, a następnie potwierdzić je zewnętrznym egzaminem.

Branżowe Centrum Umiejętności PKP Intercity Związku Pracodawców Kolejowych oraz ZSP nr 6 w Siedlcach jest zatem dobrym rozwiązaniem. To szansa na uzupełnienie braków kadrowych w spółkach kolejowych. Możliwość nabycia dodatkowych kwalifikacji dla uczniów szkół zawodowych, w tym siedleckiej Kolejówki. To też szansa dla nauczycieli kształcenia zawodowego, którzy chcą kształcić się w zawodach związanych z branżą transportu kolejowego.

Oferta programowa BCU została przygotowana we współpracy z PKP Intercity oraz ZPK i odpowiada na potrzeby rynkowe zgłaszane w dziedzinie Interoperacyjność systemu kolei.

Branżowe Centrum Umiejętność PKP Intercity Związku Pracodawców Kolejowych oraz ZSP nr 6 w Siedlcach stwarza też możliwości nawiązania lub rozszerzenia współpracy z uczelniami, spółkami kolejowymi, instytucjami i przedsiębiorstwami dla dobra kształcenia kolejowego, przy wykorzystaniu nowoczesnych osiągnięć i technologii.

Branżowe Centrum Umiejętności PKP Intercity Związku Pracodawców Kolejowych oraz ZSP nr 6 w Siedlcach w dziedzinie interoperacyjność systemu kolei jest na tę chwilę jedynym takim ośrodkiem w Polsce, dlatego z pewnością cieszyć się będzie dużym zainteresowaniem.

 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6
im. gen. Józefa Bema w Siedlcach 

ul. Chopina 10, 08-110 Siedlce    www.zsp6siedlce.pl

 

tel. / fax (+48) 25 794 35 12
sekretariat@zsp6siedlce.pl