Europejskie kwalifikacje zawodowe - projekt dwutygodniowych staży zawodowych uczniów siedleckiej Kolejówki - podsumowany
W dniu 28 września 2022 roku o godzinie 13:00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach odbyła się konferencja podsumowująca projekt Europejskie kwalifikacje zawodowe.
Projekt Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego Europejskie kwalifikacje zawodowe realizowany był ze środków
PO WER, na zasadach Programu Erasmus + sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. W dwutygodniowych stażach zawodowych w Portugalii, w Bradze, wzięło udział 78 uczniów Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach, kształcących się w zawodach: technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik geodeta, technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik pojazdów kolejowych oraz technik budownictwa kolejowego.
Konferencję rozpoczęła pani Weronika Makowska, szkolny koordynator projektu. Serdecznie powitała zgromadzonych na konferencji: panią Katarzynę Wawryniuk Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce, wszystkich przybyłych gości, uczniów, nauczycieli – opiekunów oraz osoby odpowiedzialne za realizację projektu. W trakcie spotkania przedstawione zostały poszczególne etapy realizacji projektu. Natomiast stażyści omówili zakres swoich obowiązków oraz zdobyte umiejętności, dzieląc się swoimi doświadczeniami, przy wsparciu samodzielnie przygotowanej multimedialnej fotorelacji z odbytych staży.
W trakcie konferencji podkreślano zdobyte przez stażystów rezultaty w zakresie umiejętności zawodowych, praktycznych, kulturowych i osobistych.
Cele, które patronowały projektowi Europejskie kwalifikacje zawodowe to: stworzenie uczestnikom szansy podwyższenia kwalifikacji zawodowych, językowych, kompetencji miękkich – zgodnych z oczekiwaniami lokalnych pracodawców, podniesienie poziomu nauczania zawodowego oraz języka angielskiego branżowego. Uczniowie przed odbyciem staży zawodowych uczestniczyli w zajęciach przygotowawczych. Dzięki nim nabyli wiedzę o kraju odbywania stażu, poznali historię i podstawy działania Unii Europejskiej oraz program Erasmus+. Poznali zasady udzielania pierwszej pomocy. Dowiedzieli się też, jak radzić sobie z działaniem pod presją i w długotrwałym stresie wywołanym pobytem za granicą. Uczniowie uczestniczyli w kursie języka angielskiego i nabyli umiejętność porozumiewania się językiem angielskim branżowym. Ułatwiło to uczestnikom staży porozumiewanie się z pracodawcami i współpracownikami w miejscach odbywania staży. Podczas samych staży uczestnicy osiągnęli zróżnicowane efekty uczenia się, odpowiednie do możliwości, jakie stwarzają dwutygodniowe pobyty na stażach.
Stażyści w swoich wypowiedziach podkreślali, że kluczowym aspektem mobilności było nabycie istotnych kwalifikacji zawodowych, wzrost pewności siebie, poczucie własnej wartości. Dwutygodniowy staż w Bradze, w Portugalii wpłynął pozytywnie na kształtowanie ich postawy jako młodych ludzi, w tym na podejmowanie przez nich zadań wymagających większej odpowiedzialności. Wyjazd na staż był dla wielu prawdziwą szkołą życia, stanowił świetną okazję do tego, aby zacząć odważniej patrzeć w przyszłość i podejmować twórczo decyzje. Dzięki udziałowi w stażu zawodowym uczniowie Technikum nr 6 w Siedlcach zdobyli wiedzę, doświadczenie zawodowe, poznali nowe metody i formy pracy.
Zwieńczeniem konferencji było wysłuchanie przez uczestników utworów portugalskich kompozytorów, obejrzenie portugalskiego tańca narodowego Fado w wykonaniu uczestników staży oraz degustacja potraw portugalskich.