Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach

Aktualności

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia - Wyjątkowy dzień w roku!
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS.
 
Ogólnopolska akcja „Zaświeć się na niebiesko” jest inicjatywą zainaugurowaną w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. Głównym celem tej aukcji jest podnoszenie wiedzy na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Nie bądźmy obojętni na ich los. Autyzm jest wśród nas, nauczmy się akceptacji, wyzbądźmy stereotypów, edukujmy się, a wtedy zrozumiemy, że wszyscy tworzymy ten świat, dla wszystkich z nas jest tu miejsce!
 
Jak możesz pomóc osobie z autyzmem lub zespołem Aspergera?
Po pierwsze - staraj się używać prostych zwrotów, mów krótkimi zdaniami, używaj słów jednoznacznych. Nie mów za szybko, zadawaj konkretne, proste pytania.
Po drugie - nazywaj swoje uczucia. Mów wyraźnie o tym, co czujesz w związku z daną sytuacją. Staraj się, aby twoje reakcje werbalne i niewerbalne były spójne (np. kiedy mówisz, że jesteś wesoły – uśmiechnij się).
Po trzecie - pomagaj autyście nazywać jego uczucia. Kiedy zauważysz u osoby autystycznej złość, radość, czy jakiekolwiek inne emocje, powiedz jej o tym. Jeśli widzisz, że emocje te okazywane są w sposób nieadekwatny do sytuacji, spróbuj wytłumaczyć autyście, co ludzie w takim momencie czują.
Po czwarte - nie odrzucaj osoby autystycznej, jeśli jej zachowanie odbiega od normy. Spróbuj wytłumaczyć jej, jak powinna się zachować w danej sytuacji. Nie wymagaj od niej jednak, że od razu to zrozumie.
Po piąte - staraj się mieć przy sobie przedmiot, o którym wiesz, że uspokaja osobę z autyzmem. Jeśli widzisz, że autysta jest zdenerwowany, znajdź bezpieczne, ciche miejsce, w którym będzie mógł się uspokoić. Przewiduj różne sytuacje.
Po szóste – bądź otwarty, nie izoluj, spróbuj zrozumieć, słuchaj, bądź cierpliwy. Najlepszym co możesz zrobić, żeby pomóc osobie autystycznej, to dać jej poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.
 
Autyzm nazywany jest „dolegliwością geniuszy”,  to jednocześnie zasób, jak i deficyt.  
Oto tylko niektóre osoby, które znamy, kochamy i podziwiamy, u których zdiagnozowano bądź podejrzewano zaburzenia ze spektrum autyzmu:
Lionel Messi, Wolfgang Amadeusz Mozart, Albert Einstein, Isaac Newton, Alfred Hitchcock, Andy Warhol, Daryl Hannah, Anthony Hopkins, Dan Aykroyd, Greta Thunberg, Steve Jobs czy Elon Musk.

Dzięki wiedzy i świadomości możemy wspólnie budować zrozumienie i akceptację dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera.
 
Zachęcamy do rozmowy, dyskusji, przemyśleń i obejrzenia filmików:
Amazing things Happen - Polish (Narrated by Kayah)
Świat oczami dzieci w spektrum autyzmu
 
Zaświeć się na niebiesko! Kolor ten symbolizuje nadzieję, otwartość i chęć pomocy, dlatego też w ramach solidarności nasi czwartoklasiści i nauczyciele współorganizujący kształcenie z fantazją ozdobili ogrodzenie szkolne a uczniowie z kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej przygotowali plakaty na gazetkę szkolną.
 
Koordynatorzy akcji: p. Sylwia Kalata i p. Małgorzata Ostapowicz
we współpracy z zespołem ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej i uczniami klasy IVbp i IIIa.

 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6
im. gen. Józefa Bema w Siedlcach 

ul. Chopina 10, 08-110 Siedlce    www.zsp6siedlce.pl

 

tel. / fax (+48) 25 794 35 12
sekretariat@zsp6siedlce.pl