Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6 w Siedlcach

Aktualności

Wycieczka Kraków-Zakopane-Pieniny

W pierwszych dniach października odbyła się czterodniowa wycieczka krajoznawczo-turystyczna na południe Polski.

We wtorek, 1 października wyruszyliśmy o 6:30. Jadąc do Zakopanego pierwszym naszym punktem programu był Karków. Po spotkaniu z przewodnikiem rozpoczęliśmy spacer Drogą Królewską, która jest najważniejszym szlakiem Krakowa. Trasa prowadziła od Barbakanu, przez ul. Floriańską, Rynek Główny i ul. Grodzką na Wzgórze Wawelskie (wstęp do Katedry oraz krypt). Mieliśmy przyjemność być również w kościele franciszkanów pw. św. Franciszka w Krakowie i zobaczyć na żywo twórczość Stanisława Wyspiańskiego i jego niesamowite witraże, które zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Przewodniczka przemierzając z nami ulicami Krakowa opowiadała jego historię i przedstawiała sylwetki znanych osobistości związanych z historią tego miasta. Po zwiedzaniu Krakowa wieczorem dotarliśmy w okolice Zakopanego do Willi Stołowianki w Gliczarowie Górnym i rozpoczęliśmy zakwaterowanie oraz obiadokolację.

Drugi dzień rozpoczęliśmy wczesnym śniadaniem i już około godziny 9:00 mieliśmy spotkanie z przewodnikiem i realizację programu zwiedzania Zakopanego. Rano wyruszyliśmy na szlak górski do Doliny Strążyskiej, potem zwiedzaliśmy atrakcje Zakopanego, wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Gubałówkę (od Szymoszkowej), zobaczyliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Jest to rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Sanktuarium mieści się przy ul. Krzeptówki w Zakopanem. Mogliśmy podziwiać zakopiańską architekturę i góralską regionalną symbolikę oraz niesamowite budowle z drewna, wykonane w wyjątkowo krótkim czasie. Potem mieliśmy czas wolny na Krupówkach, gdzie mogliśmy kupić góralskie pamiątki. Wróciliśmy do obiektu noclegowego na obiadokolację, a wieczorem mieliśmy grilla integracyjnego.

Trzeci dzień, był dla nas najbardziej intensywny i sprawdzający naszą kondycję fizyczną – śniadanie było już o 7:00, ponieważ zaraz po nim wyjechaliśmy wraz z naszą górską przewodniczką w stronę Niedzicy. Po intensywnej wyprawie w Pieninach dotarliśmy na Trzy Korony, trasa była wymagająca, ale finalna satysfakcja z osiągnięcia zamierzonego celu była bezcenna. Góry nauczyły nas pokory, odpowiedzialności, współpracy w grupie i sprawiły, że wiele osób złapało górskiego bakcyla. Po szlaku zwiedzaliśmy Zamek w Niedzicy, a potem odbyliśmy rejs statkiem po Dunajcu. Wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni na obiadokolację i zasłużony wypoczynek.

Czwarty dzień był naszym ostatnim dniem podróży, w drodze do domu przejechaliśmy do Chęcin około 13:00 i zwiedzaliśmy z przewodnikiem Zamek w Chęcinach. Poznaliśmy historię tego miejsca. Następnie dotarliśmy do Kielc do Jaskini na Kadzielni. To był długi dzień, który zakończył się szczęśliwym powrotem do Siedlec.

To była jedna z pierwszych wycieczek górskich w naszej szkole, mamy nadzieję, że kilkudniowe wyprawy krajoznawczo-turystyczne staną się naszą tradycją, a my będziemy się uczyć historii i zwiedzać Polskę, obcując z nią na łonie natury.

W wycieczce wzięło udział 45 uczniów, w tym w dużej mierze byli to uczniowie klasy 4a, 4b i 4c, oraz kilka osób z klasy 2c, 3b, 3c, 5a.

Organizatorką i kierownikiem wycieczki była p. Renata Orzeszek, a opiekunami p. Joanna Kadej, p. Konrad Szupłak i p. Emil Świderski.

>>>

 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6
im. gen. Józefa Bema w Siedlcach 

ul. Chopina 10, 08-110 Siedlce    www.zsp6siedlce.pl

 

tel. / fax (+48) 25 794 35 12
sekretariat@zsp6siedlce.pl