Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach

Patroni roku 2022

PATRONI ROKU 2022

Romantyzm Polski oraz Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki patronują rokowi 2022. Sejm Rzeczypospolitej podejmując poszczególne uchwały zdecydował o uhonorowaniu wybitnych postaci, związanych ze światem polskiej kultury i nauki. Doceniono również ich wkład w rozwój polskiej tożsamości narodowej.

Romantyzm Polski. 200 lat temu wydano w Wilnie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Dzieło to uważane jest za początek polskiego romantyzmu. Cytując za  uchwałą sejmową z 2021 roku: „Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej. Romantyzm to m.in. twórczość: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Kamila Norwida, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Piotra Michałowskiego, Jana Matejki.

Maria Grzegorzewska (1887-1967), jedna z najwybitniejszych polskich pedagożek, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce, działaczka społeczna. Mottem swojego życia i życia kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych, specjalistów pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami uczyniła stwierdzenie: "Nie ma kaleki - jest człowiek". Szczególną wartość nadała pracy nauczyciela-wychowawcy, którego widziała jako człowieka bogatego wewnętrznie, charyzmatycznego i empatycznego.

Maria Stanisława Konopnicka (1842-1910), polska poetka i nowelistka okresu pozytywizmu, krytyczka literacka, publicystka i tłumaczka, jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Tworzyła liryki i pieśni o tematyce patriotycznej i społecznej oraz obrazki poetyckie. Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901-1902. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze. Autorka „Roty”. Utwór ten rozważany był przez władze II RP jako hymn narodowy. Sejm Rzeczypospolitej ustanawiając rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, docenił literacki dorobek autorki oraz jej wkład w działalność patriotyczną.

Ignacy Łukasiewicz (1822-1882), polski farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie, rewolucjonista i działacz niepodległościowy. Za konspirację w okresie powstania krakowskiego był więziony przez Austriaków. Wspierał finansowo powstanie styczniowe, a później udzielał schronienia i umożliwiał pracę jego uczestnikom. Jako twórca i organizator przemysłu naftowego Ignacy Łukasiewicz doprowadził do rozwoju Podkarpacia, tworząc bardzo wiele miejsc pracy i podnosząc poziom życia mieszkańców.

Józef Mackiewicz (1902-1985), polski pisarz i publicysta, twórca oryginalnego modelu powieści fabularno-dokumentarnej. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Autor powieści, m.in.: "Droga donikąd", "Karierowicz", "Kontra", "Sprawa pułkownika Miasojedowa", "Lewa wolna".

Wanda Rutkiewicz (1942-1992),  polska alpinistka i himalaistka, jedna z najwybitniejszych światowych himalaistek. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest. 23 czerwca 1986 roku Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie K2 jako pierwsza kobieta na świecie. Jej osiągnięcia sportowe budziły podziw. Zaginęła 12 maja 1992 roku wspinając się na Kanczendzongę. Nie odnaleziono jej ciała.

Józef Rufin Wybicki (1747-1822), polski pisarz i polityk, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego, wielokrotny poseł na sejm Rzeczypospolitej. Brał udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 Maja oraz uczestniczył w tajnych przygotowaniach do powstania kościuszkowskiego (1794 r.). Po rozbiorach, w Paryżu, zabiegał o utworzenie wojska polskiego u boku Francji. W lipcu 1797 roku w Reggio Emilia we Włoszech napisał „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która od 1927 roku jest polskim hymnem narodowym.

 
Zasady prowadzenia bibliotek szkolnych regulują:
Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku.
Ustawa o bibliotekach z dnia 27 czerwca 1997 roku.
Szczegółowe ustalenia dotyczące ZSP nr 6 znajdują się w Statucie Szkoły i w Regulaminie Biblioteki
 
 
 
 

Biblioteka szkolna - parter
Wypożyczalnia:

Poniedziałek
8.00 – 15.00

Wtorek-Czwartek
8.00 – 16.00

Piątek
8.00 - 15.00

 
 
Pracownicy biblioteki:
Hanna Gadomska
Anna Poniatowska
Małgorzata Remiszewska


 

 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6
im. gen. Józefa Bema w Siedlcach 

ul. Chopina 10, 08-110 Siedlce    www.zsp6siedlce.pl

 

tel. / fax (+48) 25 794 35 12
sekretariat@zsp6siedlce.pl